Kuchnia na pokładzie jachtu a zwykła kuchnia

Kuchnia na łodzi nie różni się wcale specjalnie od naszej zwykłej domowej kuchni. Najważniejsza różnica to oczywiście wielkość kuchni. Gotowanie na jachcie odbywa się na małej przestrzeni, ograniczone są też paliwo i możliwość przechowywania jedzenia w chłodzie. Dlatego jedzenie na jachcie wymaga dobrego planowania i pomysłowej organizacji.

W kuchni na jachcie do dyspozycji masz 2 palniki na kuchence, a piecyk lub mikrofalówka są uważane za sprzęty luksusowe. Jako zlewozmywak rolę będą naturalnie spełniały duże garnki i patelnie. W takiej kuchni pozostaje bardzo mało miejsca do przechowywania i przygotowywania jedzenia, musimy się także przyzwyczaić do korzystania z bardzo niewielu przyborów kuchennych. Podczas gotowania łódź buja się i przechyla, dlatego ważne będzie zachowanie równowagi. Większość kuchenek dysponuje zawieszeniem kardanowym, co zapobiega ich przechylaniu się podczas gotowania.

Abyś podczas swojego urlopu żeglarskiego mógł gotować smacznie i bezproblemowo, przygotowaliśmy dla ciebie nasze żeglarskie porady żywieniowe. Niewielką przestrzeń na łodzi należy mądrze wykorzystać, dlatego zabierz ze sobą jedynie najpotrzebniejsze przybory kuchenne (często jachty wyposażone są w najważniejsze kuchenne oprzyrządowanie). Zapakuj materiałowe kieszenie do przechowywania sztućców, przypraw i otwieraczy do puszek. Kieszenie te zawiesić można na ścianach kuchni. Ponieważ w jachtowej kuchni nie będziesz miał wiele miejsca do przygotowywania posiłków, nie zabieraj ze sobą raczej produktów, które wymagają długiego siekania bądź szatkowania. Bądź pewien, że wszystkie ostre przybory zawsze odkładasz na miejsce, ponieważ łódź, nawet zacumowana, znajduje się w ciagłym ruchu, a noże mogą łatwo spaść z blatu i pokaleczyć ciebie lub innego członka załogi.

Używaj antyślizgowych podkładek lub wilgotnych ściereczek, aby talerze i deski do krojenia nie ślizgały się po blacie. Używaj zawsze cukru w kostkach – jest on prostszy w użyciu i nie może się tak łatwo wysypać. Zabierz ze sobą co najmniej jeden garnek z przykrywką, aby przy złej pogodzie móc przygotowywać dania jednogarnkowe. Świetnym rozwiązaniem będzie także szybkowar, ponieważ używając go na jachcie, oszczędzamy dużo czasu i energii. Upewnij się, że wszyscy członkowie załogi zostali dokładnie poinstruowani co do tego, jak zapalać kuchenkę i sprawdzać pozostałą do dyspozycji ilość paliwa. Jeśli na jachcie znajduje się kuchenka gazowa, zawsze zakręcaj butlę z gazem, kiedy nie gotujesz.

 

Tu znajdziesz przepisy kuchenne, które możesz zastosować w kambuzie.

Źródło:

 http://www.sailingeurope.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*